Bloger367.net.pl

Open Source - co to jest?

Open Source to otwarte oprogramowanie komputerowe. Na otwartej licencji każdy może bezpłatnie i legalnie kopiować jego kod źródłowy. Oprogramowanie Open Source otwiera dostęp do kodu źródłowego bez żadnych ograniczeń. Licencje Open Source pozwalają na przykład na modyfikację i rozpowszechnianie kodu źródłowego. W artykule wyjaśniamy, jakie są zalety oprogramowania Open Source. 

1. Open Source — co to za licencja?

2. Dla kogo oprogramowanie Open Source?

Programy Open Source na ogół mają wpływ na rozwój oprogramowania. Dzięki dostępowi do Open Source możliwe jest szybsze wykrywanie luk i ich naprawa. Oryginalny kod źródłowy nie wymaga żadnych opłat, a na dodatek może być dostosowywany do swoich potrzeb. Jak najbardziej można wprowadzać nowe funkcje i usuwać te, które użytkownikowi nie są przydatne. Jeśli chodzi o pytanie o open source co to jest, to w skrócie można powiedzieć, że jest to otwarty kod źródłowy publicznie dostępny. Liczna społeczność programistów pracuje na otwartym kodzie źródłowym. 

Open Source — co to za licencja?

Oprogramowania Open Source jest ekonomiczną alternatywą dla oprogramowania zamkniętego. Jest to oprogramowanie darmowe. Ogromną zaletą Open Source jest to, że można samodzielnie modyfikować system. Oprogramowanie typu Open Source to znaczna niezależność dla programistów. Trzeba jedynie trzymać się warunków licencji Open Source. Z oprogramowaniem Open Source można wiele podziałać. Programiści mają otwarty dostęp do kodu źródłowego aplikacji lub wybranego programu. Oprogramowanie Open Source może być rozwijane i rozpowszechniane (wraz z wersją komercyjną, jeśli pozwala na to licencja). Przykładem rodzajów licencji jest Apache License, GNU General Public License (GPL), BSD License i MIT License. Przykładowe oprogramowania Open Source to między innymi Linux, przeglądarka internetowa Mozilla Firefox, Apache HTTP Server, OpenStreetMap, Arduino, WordPress, LibreOffice, GIMP, VLC Media Player i Django. 

Dla kogo oprogramowanie Open Source?

Z otwartego oprogramowania Open Source korzystają najczęściej programiści, którzy mając wgląd do kodu źródłowego programu komputerowego lub aplikacji, są w stanie pracować nad jego ulepszaniem. Współpracujący ze sobą programiści wprowadzają rozmaite innowacje i poprawiają funkcjonalność oprogramowania, a poza tym szybko wykrywają istniejące błędy i luki, co ma znaczny wpływ na bezpieczeństwo. Koszt wdrażania tego rodzaju programów dla firm i klientów indywidualnych jest znacznie niższy niż w przypadku oprogramowania zamkniętego. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Menu